Results 1 to 4 of 4

Thread: SAT question.

  1. #1
    Bronze Lounger
    Join Date
    Jan 2001
    Location
    La Jolla, CA
    Posts
    1,560
    Thanks
    43
    Thanked 72 Times in 68 Posts

    SAT question.

    With Maud pulling a question from a GED test, here's one from an SAT not too long ago:

    A grocery customer spent a total of $9.60 for ground beef and coffee. The coffee cost 2 times as much per pound as the ground beef, and the customer bought 3 times as many pounds of ground beef as pounds of coffee. How much, in dollars, did the customer spend on coffee?

  2. #2
    Gold Lounger Maudibe's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Pa, USA
    Posts
    2,882
    Thanks
    147
    Thanked 732 Times in 664 Posts

  3. #3
    Bronze Lounger
    Join Date
    Jan 2001
    Location
    La Jolla, CA
    Posts
    1,560
    Thanks
    43
    Thanked 72 Times in 68 Posts
    I would have been surprised had you NOT gotten this, Maud. :-)

  4. #4
    Gold Lounger Maudibe's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Pa, USA
    Posts
    2,882
    Thanks
    147
    Thanked 732 Times in 664 Posts
    Kevin,

    If my wife hadn't sent me out grocery shopping the other night, I would have never guessed correctly!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •