Results 1 to 4 of 4

Thread: SAT question.

  1. #1
    5 Star Lounger
    Join Date
    Jan 2001
    Location
    La Jolla,CA
    Posts
    1,063
    Thanks
    11
    Thanked 35 Times in 34 Posts

    SAT question.

    With Maud pulling a question from a GED test, here's one from an SAT not too long ago:

    A grocery customer spent a total of $9.60 for ground beef and coffee. The coffee cost 2 times as much per pound as the ground beef, and the customer bought 3 times as many pounds of ground beef as pounds of coffee. How much, in dollars, did the customer spend on coffee?

  2. Subscribe to our Windows Secrets Newsletter - It's Free!

    Get our unique weekly Newsletter with tips and techniques, how to's and critical updates on Windows 7, Windows 8, Windows XP, Firefox, Internet Explorer, Google, etc. Join our 480,000 subscribers!

    Excel 2013: The Missing Manual

    + Get this BONUS — free!

    Get the most of Excel! Learn about new features, basics of creating a new spreadsheet and using the infamous Ribbon in the first chapter of Excel 2013: The Missing Manual - Subscribe and download Chapter 1 for free!

  3. #2
    5 Star Lounger Maudibe's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Pa, USA
    Posts
    1,131
    Thanks
    39
    Thanked 211 Times in 198 Posts

  4. #3
    5 Star Lounger
    Join Date
    Jan 2001
    Location
    La Jolla,CA
    Posts
    1,063
    Thanks
    11
    Thanked 35 Times in 34 Posts
    I would have been surprised had you NOT gotten this, Maud. :-)

  5. #4
    5 Star Lounger Maudibe's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Pa, USA
    Posts
    1,131
    Thanks
    39
    Thanked 211 Times in 198 Posts
    Kevin,

    If my wife hadn't sent me out grocery shopping the other night, I would have never guessed correctly!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •